Erasmus w Broniewskim

Czy możliwe jest, by szkoła XXI wieku obyła się bez technologii i zdobyczy myśli technologicznej? Czy możliwe jest, by w szkole stary i dobrze nam znany sposób podawania wiedzy uczniom był tym jedynym słusznym i przynoszącym oczekiwane rezultaty? Czy to wszystko możliwe w świecie, w którym mocno swoją obecność zaznacza dziś AI (sztuczna inteligencja)?

Każdego dnia przekonujemy się, że tak jak zmienia się profil ucznia podejmującego naukę w naszym liceum, tak samo zmienia się szkoła, zmieniają się metody nauczania i uczenia się, zmienia się podejście do nauczania i do samej nauki, zmienia się zakres umiejętności nauczycieli. I musi się zmieniać.  Umiejętność połączenia tradycyjnego sposobu i formy  podawania wiedzy z metodami nowoczesnymi opartymi na technologii cyfrowej staje się koniecznością z prostej przyczyny – taka jest nasza szkolna i nie tylko szkolna rzeczywistość. Rodzi to określone wymagania wobec każdego nauczyciela.

Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, w ramach projektu Erasmus+ pani Magdalena Rył, Katarzyna Maciaszczyk- Paprotny i Katarzyna Kozłowska w połowie października udały się na Maltę do St Julian’s, by wziąć udział w dwutygodniowym kursie Technology Enhanced Learning. W przepięknych i malowniczych okolicznościach razem z innymi europejskimi nauczycielami poznawały różnego rodzaju narzędzia cyfrowe do wykorzystania w nauczaniu młodego pokolenia, tak mocno osadzonego w przestrzeni technologicznej. Był to czas intensywnej nauki, gdzie oprócz kompetencji cyfrowych i miękkich rozwijane były też kompetencje językowe, bowiem cały kurs prowadzony był w języku angielskim. Organizatorzy kursu zadbali o możliwość poznania kultury Malty – pięknej i gościnnej wyspy, organizując wycieczki krajoznawcze, przybliżając historię, tradycje i kuchnię kraju. Podczas naszego pobytu nie zabrakło interesujących rozmów z nauczycielami z innych europejskich szkół, wymiany poglądów, ciekawostek i inspirujących pomysłów do wykorzystania w przestrzeni klasowej.  To absolutna wartość dodana każdego z kursów organizowanych w ramach programu Erasmus+. Warto też dodać, że każde z takich szkoleń kończy się nie tylko zdobyciem umiejętności potwierdzanych certyfikatem, ale także przyjaźniami, znajomościami, które w dalszej perspektywie mogą przynieść owocną współpracę pomiędzy szkołami, nauczycielami i wreszcie uczniami w całej Europie. To kolejna niewątpliwa zaleta udziału w programach Erasmus+.

Całość finansowana jest ze środków Unii Europejskiej. Wartość projektu strzeleckiego ogólniaka to 15 159 €. W jego ramach odbyło się już 7 mobilności, a jedna czeka na realizację. Szkolimy się dla naszych uczniów. Szkolimy się, bo chcemy być szkołą nowoczesną z dobrze wykształconą kadrą. Chcemy pracować nowoczesnymi metodami z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych, gdyż od tego nie ma już odwrotu. Nasze kompetencje przekładają się na lepsze kształcenie krytycznie myślącego młodego człowieka, zdolnego do selekcjonowania informacji i świadomego ich przetwarzania. Nasze kompetencje to sukces naszego ucznia.