Projekt OSEhero

Za nami udział w projekcie „OSEhero”, który realizowany jest w ramach programu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Dzięki niemu zwiększamy świadomość dotyczącą cyberzagrożeń oraz umiejętność bezpiecznego korzystania z Internetu. Uczymy się, jak reagować na niebezpieczne sytuacje w sieci, jak im zapobiegać oraz gdzie szukać pomocy w przypadku zagrożenia. Przy okazji w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu (6 lutego) klasy pierwsze wzięły również udział w cyklu spotkań z policjantem.

Warsztaty z Politechniką Wrocławską

8 lutego br. z inicjatywy samorządu uczniowskiego oraz przy zaangażowaniu naszych nauczycieli i dyrekcji mogliśmy gościć w naszym liceum przedstawicielki Politechniki Wrocławskiej. Pani dr inż. Anna Janda w pierwszej części spotkania przybliżyła nam temat gospodarki odpadami tekstylnymi, następnie pani dr inż. Weronika Urbańska poruszyła temat surowców przyszłości czy nawet gospodarki odpadami kosmicznymi. Na koniec panie przedstawiły naszym uczniom ofertę edukacyjną Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej. Bardzo dziękujemy za wykład!

Spotkanie autorskie z panem Piotrem Smykałą

Z początkiem tygodnia zagościł w bibliotece szkolnej pasjonat lokalnej historii, pan Piotr Smykała. Autor wielu książek o historii okolicznych wsi, tj. jak Rozmierz, Szymiszów, Dolna, Zalesie, Grodzisko, Krośnica, Borycz, Jemielnica i Piotrówka, opowiedział zgromadzonym na spotkaniu uczniom o swojej pracy i szerokich zainteresowaniach oraz o trudnościach związanych z dostępem do archiwów, które są nieodłącznym elementem pozyskiwania materiałów i informacji podczas przygotowań do pracy nad książką. Pan Piotr udzielił uczniom kilku wskazówek, dotyczących poszukiwania i gromadzenia materiałów historycznych, a także konieczności podawania ich źródła w swojej pracy. Pan Smykała zwrócił także uwagę na posiadane, a często niedoceniane przez nas stare, niepozornie wyglądające przedmioty o dużej wartości nie tylko historycznej czy sentymentalnej, takie jak elementy wyposażenia domu czy biżuteria. Dużą atrakcję dla zgromadzonych stanowiły oryginalne średniowieczne mapy, umowa małżeńska czy świadectwo ukończenia szkoły w języku niemieckim z początku XX w., a także wszelkie ciekawostki z życia arystokracji oraz zwyczajnych ludzi z dawnych lat. Pan Piotr opowiedział również o książce na temat historii pożarnictwa na ziemi strzeleckiej, której jest współautorem oraz o swojej pasji do zabytków, za co otrzymał złotą odznakę „Za opiekę nad zabytkami”. Pan Smykała nawiązał do historii śląskich emigrantów do USA, opowiadając o swoich wizytach w Teksasie i wrażeniach z tym związanych. Ze względu na swoją działalność w charakterze koordynatora współpracy polsko-teksańskiej pan Piotr otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Hrabstwa i Miasta Bandera w Teksasie. Jest też laureatem nagrody Marszałka dla Animatorów i Twórców Kultury. Pan Piotr zaskoczył nas swoją wszechstronną wiedzą, co dało się zauważyć szczególnie podczas wytrwałego udzielania odpowiedzi na dociekliwe pytania uczniów.

Zwycięstwo naszych

11 stycznia br. w hali sportowej w Kędzierzynie-Koźlu odbył się półfinał wojewódzki piłki siatkowej chłopców. Drużyna Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Władysława Broniewskiego zajęła 2. miejsce. Szkołę reprezentowali : Jan Jelonek, Krzysztof Tomczyk, Kacper Skorupa, Rafał Pientka, Filip Radecki, Piotr Borecki, Maciej Kita, Wiktor Kopa i Piotr Zdziechowski.