Olimiada Języka Niemieckiego

W ostatni weekend miał miejsce centralny etap 44. Olimiady Języka Niemieckiego w Poznaniu. Martha Gabrisz, Emilia Głodek i Martina Torka - uczennice klasy II naszego LO zostały jej finalistkami. Gratulujemy sukcesu!!!!
W erze nauczania zdalnego również olimpiada odbyła się w tym roku na odległość, na szczęście bez technicznych komplikacji. Komitet Centralnej Olimpiady Języka Niemieckiego zrezygnował w tym roku z testu leksykalno-gramatycznego. Część ustna jest jednak na tyle obszerna, że opanowanie całego katalogu zagadnień wymaga ogromnego nakłady pracy ze strony uczestników. Niezbędna jest wiedza na temat historii, geografii, polityki i życia społeczno-kulturalnego trzech krajów niemieckojęzycznych: Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Do tego dochodzi znajomość literatury. Obowiązkowa jest lektura i interpretacja dwóch dzieł literackich sprzed 1945 roku i trzech po tym roku. Dziewczyny wybrały między innymi Hermana Hessego, Ericha Remarque’a czy Maxa Frischa.
Chylę czoła przed wysiłkiem włożonym przez dziewczyny w przygotowanie się do olimpiady, bo przecież jest to czas, który trzeba poświęcić oprócz regularnych lekcji i materiału szkolnego. A przecież nakład pracy nie gwarantuje jeszcze sukcesu. W tym roku sukces stał się jednak ich udziałem, bo znaleźć się w grupie 60 najlepszych w Polsce to chluba i zaszczyt. Jeszcze raz wielkie gratulacje i słowa uznania!

Kolejny sukces naszej szkoły

Tym razem chodzi o matematykę. Dominik Biernacki z klasy 2aG zajął trzecie miejsce i stał się jednym z 9 wyróżnionych na LIII Małej Olimpiadzie Matematycznej. Poza konkurencją indywidualną w zawodach przewidziano też udział drużyn. Reprezentanci naszej szkoły zajęli siódme miejsce spośród dwudziestu zgłoszonych.
Rozgrywki na etapie wojewódzkim odbyły się 6 marca 2021 r. Ogólna liczba punktów możliwych do uzyskania przez uczestnika konkursu wynosiła 24. Według ustaleń laureatem mógł zostać ten, kto uzyskał od 22 do 24 punktów (od 92% do 100%). Jeśli w danej kategorii nie było ucznia z takim wynikiem, laureatem zostawał ten, który na zawodach wojewódzkich był najlepszy i zgromadził co najmniej 18 punktów. Liczba uczniów zgłoszonych do udziału w eliminacjach wojewódzkich konkursu w tym roku to 84. Z uwagi na pandemię zmniejszyła się ona jednak do 77.
Wszystkim gratulujemy sukcesów.

Sukces na Olimpiadzie Wiedzy o Żywieniu i Żywności

Miło nam donieść, że nasza uczennica Paulina Kleemann z klasy 2Ag zajęła 7. miejsce w jubileuszowej XXV Olimpiadzie Wiedzy o Żywieniu i Żywności, która odbywała się 18-19 marca w Szczecinie.
26 najlepszych uczestników z całej Polski wyłoniono w zawodach zdalnych. Do Szczecina przyjechali najlepsi wraz z opiekunami. Do zadań finałowych należały m.in. przeprowadzenie procesu technologicznego, obliczenie wartości energetycznej przygotowanego dania i modyfikacja krótkiego jadłospisu. Ponadto wiedzę uczestników sprawdzono również w formie ustnej.
Organizatorzy przygotowali też atrakcję w postaci krótkiej wycieczki autokarowej po Szczecinie. Pomimo pandemii zostaliśmy przyjęci bardzo ciepło, a ta niezwykła przygoda zostanie w pamięci wszystkich uczestników na pewno na długie lata.