Olimpiada Wiedzy i Wartości w Sporcie

Ponad 130 uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski spotkało się w czwartek 7 kwietnia 2022 r. w Opolu, by przystąpić do finałowego testu wiedzy 8. edycji Olimpiady Wiedzy i Wartości w Sporcie. Temat tegorocznych zmagań brzmiał: „Idea olimpizmu - wychowanie do zwycięstwa i porażki”. Uczestnicy poznawali nie tylko sylwetki olimpijczyków, ale również wykazywali się znajomością nauczania papieża Franciszka czy też literaturą naukową dotyczącą roli sportu w wychowaniu i ewangelizacji.

Wśród 25 laureatów tejże olimpiady znalazło się aż czworo uczniów naszej szkoły. Są to Natalia Radziej (klasa III, zajęła 6. miejsce), Aleksandra Szecel (klasa III, 7. miejsce), Emilia Mainka (klasa II 15. miejsce) oraz Szymon Gorgosch (klasa III, 19. miejsce). Tuż za nimi znalazła się Zofia Gołębiewska (klasa III), która z Opola wróciła z tytułem finalistki olimpiady.

Gośćmi finałowego etapu byli sportowcy: sztangista Bartłomiej Bonk - olimpijczyk z Pekinu (2008) i Londynu (2012) oraz kajakarz Piotr Kuleta - olimpijczyk z Londynu (2012). Spotkanie, które prowadził dziennikarz sportowy Donat Przybylski, cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Młodzież miała nie tylko możliwość uczestniczenia w dyskusji, ale mogła również indywidualnie porozmawiać z gośćmi, zdobyć autograf czy zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Organizatorami Olimpiady Wiedzy i Wartości w Sporcie są Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Opolu, Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego, Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej, Urząd Miasta Opole oraz Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego i Energetyka Cieplna Opolszczyzny ECO. Celem olimpiady jest propagowanie wartości w sporcie, ukazanie relacji pomiędzy wiarą i sportem oraz propagowanie wśród młodzieży idei samego sportu i aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu. Olimpiada wpisuje się w takie akcje jak „Kibicuję Fair Play”, „Stop zwolnieniom z WF-u” czy „Aktywny powrót uczniów do szkół”.

Natalii, Oli, Emilii, Szymonowi i Zosi serdecznie gratulujemy! Jesteśmy z Was dumni!!!