Ekopracownia w strzeleckim liceum

W październiku 2023 r. w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi w Strzelcach Opolskich Powiat Strzelecki zakończył realizację projektu w ramach „Programu Regionalnego Wsparcie Edukacji Ekologicznej - Ekopracownia 2023”. W szkole została utworzona pracownia edukacyjna o tematyce przyrodniczej, dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wyposażenie ekopracowni pozwala m.in. na prowadzenie obserwacji, pomiarów oraz doświadczeń z zakresu nauk przyrodniczych. Dlatego na pytanie „Zajęcia laboratoryjne do wieczora? w „Broniewskim” odpowiadamy: Tak!

Pod koniec listopada w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi w Strzelcach Opolskich miały miejsce zajęcia laboratoryjne o tematyce ekologicznej, poświęcone glebie, przygotowane przez nauczycieli chemii i geografii. Uczestnicy zajęć wysłuchali krótkiego wykładu pt. „Gleba – bezcenny zasób środowiska”, a następnie samodzielnie wykonali doświadczenia z wykorzystaniem próbek gleby pochodzących z trzech stanowisk z okolic Strzelec Opolskich. Do zadań należały przykładowo manualna próba określenia rodzaju gleby, badanie właściwości sorpcyjnych i pojemności wodnej gleby, zawartości wapnia czy oznaczanie jonów fosforanowych w glebie. Na podstawie przeprowadzonych prób i obserwacji można stwierdzić, że jakość badanej gleby w przedstawionych próbkach jest stosunkowo dobra. Ma właściwą dla tych terenów ziarnistość i pojemność wodną. Odczyn w zależności od stanowiska (zalesienie lub pole uprawne) jest również adekwatny. Wszystkie badane próbki zawierały węglan wapnia (wynik erozji skał wapiennych i obecności pozostałości materii organicznej). Praktycznie mało wykrywalne jony fosforanowe wskazują m.in. na fakt zakończonej wegetacji i racjonalne stosowanie nawozów, zwłaszcza naturalnych, w okresie wzrostu roślin uprawnych.

Termin zajęć wpisał się w obchody Światowego Dnia Gleby, który każdego roku świętowany jest 5 grudnia. Dopełnieniem wydarzenia były lekcje oraz prezentacja multimedialna poświęcone glebom, ich właściwościom i znaczeniu dla życia na Ziemi.