39. Finał Olimpiady Języka Niemieckiego - już za nami.

39. Finał Olimpiady Języka Niemieckiego - już za nami.
W dniach 01.04 ─ 03.04.2016 odbył się w Poznaniu centralny etap 39. Olimpiady Języka Niemieckiego, do którego zakwalifikowano tylko 83 osób z całej Polski. Wśród tych wyróżnionych znalazła się także uczennica naszego Liceum-Maria Suhs, która brała udział zarówno w eliminacjach ustnych jak i pisemnych. Jej udział w finale to wielkie osiągnięcie i jest wynikiem jej ciężkiej pracy i zaangażowania a nie wyłącznie rezultatem dłuższych pobytów w krajach niemieckiego obszaru językowego
Marysia uzyskała tytuł finalisty-GRATULUJEMY!!!

Czytaj więcej: 39. Finał Olimpiady Języka Niemieckiego - już za nami.

XII RAJD "STRZELECKA WIOSNA"

Zapraszamy do udziału 23 kwietnia w XII Rajdzie "Strzelecka wiosna".
Miejsce: Góra Św. Anny, amfiteatr.

„Jesteśmy Europą”

Uczniowie  pierwszej klasy Dwujęzycznego Gimnazjum w Strzelcach Opolskich przebywają obecnie w Landeszentrale fuer politische Bildung w Bad Urach w Niemczech. W projekcie „Jesteśmy Europą” uczestniczą waz z ich rówieśnikami z Francji i Niemiec. Po czternastu godzinach spędzonych w autobusie, popołudniowym niedzielnym relaksie, poniedziałek rozpoczęliśmy prezentacjami o poszczególnych krajach uczestników. Jako że tematem przewodnim jest Unia Europejska, popołudnie przeznaczone jest na przybliżenie uczniom geograficznych i historycznych elementów związanych z tematem przewodnim. Nie ma tu wykładów teoretycznych, nie ma siedzenia w ławce szkolnej… Uczniowie uczą się od siebie wzajemnie i ze sobą na bazie przygotowanych materiałów i pod opieką znających się na rzeczy prowadzących. By teorię połączyć z praktyką, w środę cała grupa jedzie do Strassburga, aby tam zwiedzić unijne instytucje: Parlament Europejski i instytucję ważną dla tradycji praw człowieka – Radę Europy. Dwa ostatnie dni projektu poświęcone są tematyce związanej z przestrzeganiem praw dziecka.  Udział w projekcie daje naszym uczniom możliwość rozwijania ich umiejętności językowych zdobytych w szkole na lekcjach języka niemieckiego, zwłaszcza podczas wspólnie spędzanego czasu wolnego.

Czytaj więcej: „Jesteśmy Europą”

Wymiana z Duńczykami. Polska część

Początek marca upłynął pod znakiem wymiany uczniowskiej z duńska szkołą Haarby Efterskole, w której gościliśmy w październiku ubiegłego roku. Tym razem my byliśmy gospodarzami.
Jak w poprzedniej edycji, uczniowie duńscy odwiedzili Muzeum KL Auschwitz-Birkenau. Pokazaliśmy i im również Kraków z jego wawelskimi zabytkami. W bliższej okolicy zjechaliśmy na 320. poziom zabytkowej kopalni Guido w Zabrzu, co jak podkreślali nasi goście, mogło być jedyną okazją w ich życiu, aby zobaczyć kopalnię węgla kamiennego.
W szkole odbyło się kilka interesujących spotkań: lekcja historii i języka polskiego, zajęcia artystyczne z p. Barbarą Niedworok czy zajęcia z pierwszej pomocy. Uczniowie klasy Ic gimnazjum mieli również okazję przećwiczyć język angielski w mowie podczas spotkania z duńskimi nauczycielkami, czego dopilnowała p. Barbara Górecka-Uryga (współorganizatorka wymiany).
A jakie są pierwsze wrażenia Duńczyków? Mili ludzie, bogata historia, bardzo dobre jedzenie i niskie ceny, co zapewne podniosło obroty kilku sklepów.

Czytaj więcej: Wymiana z Duńczykami. Polska część

Konkurs „Pokaż nam język”

Aby wziąć udział w konkursie, należy zarejestrować się na stronie internetowej konkursu: https://www.pokaznamjezyk.pl/strona.php?p=12

Następnie, należy poczekać na zatwierdzenie ucznia przez nauczyciela koordynującego konkurs w szkole, po czym można przystąpić do rozwiązywania testu. Czas na rozwiązanie testu upływa w dn. 16 marca 2016.

Konkurs jest przeznaczony dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Obchody Chińskiego Nowego Roku

W dniu 28 lutego 2016 uczniowie Publicznego Gimnazjum Dwujęzycznego wraz z rodzicami uczestniczyli w Obchodach Chińskiego Nowego Roku – najważniejszego święta w tradycyjnym kalendarzu chińskim, które odbyły się w Powiatowym Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich. Obchody te zostały przygotowane przez wykładowców oraz studentów języka chińskiego z Instytutu Konfucjusza przy Uniwersytecie Wrocławskim, a także przez uczniów uczących się języka chińskiego w ZSO. Uczniowie wzięli udział w warsztatach artystycznych, w trakcie których tworzyli piękne chińskie ozdoby i lampiony oraz uczyli się chińskiej kaligrafii. W międzyczasie została wyświetlona prezentacja na temat tradycji związanych z obchodami Chińskiego Nowego Roku. Następnie uczniowie mogli zobaczyć jak wygląda rytuał parzenia herbaty oraz znany wszystkim taniec smoka. Oczywiście nie zabrakło też tradycyjnych chińskich tańców i piosenek, a nawet recytacji wiersza W. Szymborskiej przetłumaczonego na język chiński. Rok 2016 jest Rokiem Małpy. Szczęśliwego Chińskiego Nowego Roku!

Czytaj więcej: Obchody Chińskiego Nowego Roku

Teatr. Musicalowa przygoda, cz. I

27 stycznia klasy Ia liceum oraz IId gimnazjum wybrały się do Chorzowa, do teatru na musical pt. „Skrzypek na dachu”. To musical z muzyką Jerry’ego Bocka, słowami Sheldona Harnicka i librettem Josepha Steina. Historia jest luźno oparta na powieści „Dzieje Tewji Mleczarza” autorstwa żydowskiego pisarza pochodzącego z Ukrainy Szolema Alejchema. Spektakl rozpoczął się o godzinie 19.00 i trwał trzy godziny. Wszyscy z zaciekawieniem oglądali jeden z najsłynniejszych musicali ukazujący codzienne życie ludności żydowskiej w małym miasteczku Anatewka. Szczególnie duże wrażanie zrobiły na nas taneczne popisy aktorów oraz efekty specjalne. Na pewno zapamiętamy także sztandarowy utwór tego przedstawienia „Gdybym był bogaczem” .

Czytaj więcej: Teatr. Musicalowa przygoda, cz. I

Spotkanie autorskie w klasie Montessori

W piątek 22 stycznia, w sali 32 klasa 2d gościła pana Stewarta  Schmidt-Haake, który jest native speakerem. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się więcej o native speakerach oraz wysłuchali ciekawych historii z życia pana Stewarta. Gość opowiedział także o swoich licznych podróżach i przygodach w Niemczech, Indiach, Stanach Zjednoczonych i Anglii. Uczniowie mieli również możliwość zadawania pytań native speakerowi. Pod koniec klasa 2d oklaskami podziękowała gościowi za miło spędzony czas.