Lekcja w przedszkolu

W ostatni listopadowy wtorek część naszej klasy 2A (profil biol – chem) udała się z nauczycielem „Podstaw psychologii” p.B.Niedworok na obserwację fotograficzną do zaprzyjaźnionego Przedszkola Publicznego nr 10. Naszym zadaniem było wykonanie bardzo dokładnej obserwacji zachowania dzieci, wyciągnięcie wniosków i przypuszczeń na temat przyczyn konkretnych zachowań zgodnie z wiedzą, którą zdobywamy na „Podstawach psychologii”. Było to dla nas cenne doświadczenie w zdobywaniu umiejętności potrzebnych do przyszłej pracy. Dziękujemy personelowi przedszkola i Pani dyrektor za umożliwienie nam obserwacji zachowań dzieci.

Król Życzliwości 2025

W dniu dzisiejszym odbyło się podsumowanie Tygodnia Życzliwości. Szkoła została udekorowana w życzliwe plakaty, a uczniowie naszej szkoły otrzymali cukierki z cytatami. Na długiej przerwie nagrodziliśmy też najbardziej życzliwą osobę z każdej klasy. Wybraliśmy też króla życzliwości, czyli ucznia, który uzyskał najwięcej życzliwych głosów. Został nim Paweł Piecha z klasy III B. Całe wydarzenie przygotowały uczennice klasy Id Laura, Wiktoria, Kamila i Kaja oraz Martyna i Hania z klasy IIa  wraz z p.D.Mackulą, nauczycielem języka polskiego i B.Niedworok, psychologiem szkolnym. Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie słodyczy i niespodzianek dla zwycięzców.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2025

     Rozstrzygnięcie konkursów bibliotecznych i wręczenie nagród oficjalnie zamknęło obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, których organizatorką była pani Zofia Sowa-Mielcarz.
      Tradycyjnie zaczęło się od zmian na szkolnym korytarzu. Nową szatę graficzną otrzymały tablice informacyjne przy pokoju nauczycielskim i bibliotece. Ta pierwsza w humorystyczny sposób prezentuje różne typy nauczycieli polonistów. Czy w treść wpisują się nasi nauczyciele języka polskiego? Istnieje takie prawdopodobieństwo... 
     Na drugiej tablicy znalazły się przykłady pleonazmów, czyli błędów językowych, polegających na użyciu w wypowiedzi zbędnych, nadmiarowych słów, które powtarzają 
tę samą treść. Innymi słowy, pleonazm to „masło maślane”.
     Kolejny element wystroju stanowią „Wielkie dzieła sławnych malarzy w interpretacji uczniów LO”. Są to gotowe szkice znanych obrazów malarzy polskich i zagranicznych, pokolorowane przez uczniów w bibliotece. 
     Zwyczajem lat ubiegłych niewielką metamorfozę przeszła również klatka schodowa 
i wywołujące uśmiech lapsusy językowe, czyli często niezamierzone pomyłki językowe, najczęściej przejęzyczenia lub błędy w pisowni czy w wypowiedzi, wynikające 
z roztargnienia, pośpiechu albo nieuwagi, choć bywa że i z niewiedzy…
     Konto Biblioteki dostępne na Instagramie pod nazwą „Sowa w bibliotece” zyskało nową odsłonę, nadaną przez Dominikę Drabiuk i Jagodę Urygę, a wywiady z nauczycielami, dzięki którym dowiedzieliśmy się, co czytali, gdy byli nastolatkami, w miarę możliwości wyżej wymienionych są przeprowadzane, montowane i udostępniane. 
     Najważniejszy punkt programu wyczekiwany przez wszystkich rozpoczął się w drugim tygodniu października i zgromadził sporą ilość zainteresowanych. Mowa oczywiście 
o zagadkach literackich, których prawidłowe rozwiązanie nagradzane było słodkościami 
ze słoika.
     Natomiast zupełną nowością obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych stała się sesja zdjęciowa Kółka Bibliotecznego, którego członkiem mógł zostać absolutnie każdy 😊
     We wtorek, 25 listopada na długiej przerwie, biblioteka jak co dzień wypełniła się 
po brzegi, jednak tym razem zawitali do niej również uczestnicy konkursów bibliotecznych oraz członkowie komisji, tj. p. Barbara Górecka-Uryga, p. Katarzyna Maciaszczyk-Paprotny, p. Beata Kurzeja, p. Dorota Małczak, p. Marcin Kos, p. Sabina Bęben i p. Anna Rzeźniczek wraz z panią Dyrektor, Małgorzatą Swaczyną. 
     W konkursie plastycznym „Jestem offline, czyli mój dzień bez internetu” na pierwszym miejscu uplasowała się Kaja Wirska, na drugim Karolina Sowiak, a na trzecim Emilia Janiszyn. Natomiast Paulina Waloszek otrzymała dyplom uczestnictwa. 
     W części literackiej tego samego konkursu, w którym  należało napisać wiersz w formie akrostychu z wykorzystaniem słów BIBLIOTEKA lub OFFLINE, pierwszą nagrodę otrzymała Patrycja Kunert, drugą Paulina Skowronek, zaś Aniela Niewiadomska 
oraz Mateusz Knapik zostali obdarowani dyplomami uczestnictwa. 
     Mimo iż konkurs „Czytanie wciąga-LEGO inspiruje” zgromadził tylko dwie prace, to wrażenie, jakie zrobiły na komisji konkursowej, sprawiło, że obydwie bezdyskusyjnie zajęły pierwsze miejsce ex aequo.  Ich autorkami są Martyna Wiesiołek i Marta Paprotny, które 
w swoich dziełach zaprezentowały sceny z „Romea i Julii” oraz z „Zemsty”. Po cichu liczymy, że w przyszłym roku staną się one inspiracją i zachętą dla tych, którzy z jakichś powodów nie zdecydowali się na udział  w nim w roku bieżącym.
     Organizowany po raz drugi w historii Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych konkurs pod hasłem „Ten tytuł brzmi znajomo” polegał na wykorzystaniu oryginalnej okładki dowolnej książki i nadaniu jej innego, kreatywnego tytułu, nawiązującego w sposób humorystyczny do oryginału. Lena Golec dokonała tego w przypadku aż trzech prac, które zostały ocenione prze komisję na najwyższym poziomie. 
     Radzie Rodziców dziękujemy za ufundowanie nagród, uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy, a całą społeczność zapraszamy do obchodów Miesiąca Biblioteka już za rok. 

Debata oksfordzka „Młodzi na strzeleckim rynku pracy mają szansę na rozwój”

Dziś, w piątek 21 listopada 2025r. dwie drużyny uczniów naszego Liceum wzięły udział w debacie oksfordzkiej pt „Młodzi na strzeleckim rynku pracy mają szansę na rozwój”.
Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie”, który Powiat Strzelecki realizuje jako jeden z partnerów Województwa Opolskiego. Projekt jest realizowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności KPO.
Zarówno drużyna propozycji w składzie: Filip Januszewski, Wiktor Klonz,J ustyna Knopek, Adam Koj, Piotr Zdziechowski jak i opozycji w składzie: Łukasz Chmiel, Paweł Kumorek, Marta Polowczyk i Michal Wieczorek przedstawiły rzeczowe argumenty, wykazały się kulturą dyskusji, oraz umiejętnościami retorycznymi prezentując się znakomicie.
Decyzją Jury w składzie pani Mirosława Stańczak Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Strzelcach Opolskich, pan Roman Kus Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Strzelcach Opolskich oraz pani Ewa Pinkawa – Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki zwyciężyła drużyna propozycji.
Nad przebiegiem debaty czuwali Marszałek – Emilia Janda oraz Sekretarz- Paweł Piecha.
Uczestnikom i prowadzącym serdecznie gratulujemy, Jury dziękujemy za pracę, a publiczności za wspieranie drużyn.