Współpraca liceum i politechniki

W środę 17 listopada uczniowie klasy 3a o profilu politechnicznym uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez dr. inż. Grzegorza Ligusa, pracownika naukowego Katedry Inżynierii Procesowej i Środowiska Politechniki Opolskiej.

Uczniowie podczas zajęć mieli przez chwilę możliwość wcielić się w rolę konstruktorów samochodów i wziąć udział w konkursie na najbardziej aerodynamiczny kształt, który oprócz dużych osiągów prędkości, pozwoliłby również na mniejsze spalanie paliwa. Wyposażeni w model podwozia i plastelinę starali się kształtować poszczególne części nadwozia tak, aby jak najbardziej zniwelować obszary zawirowań powietrza i wykonać pojazd o najbardziej aerodynamicznym kształcie. Następnie modele umieszczane były w tunelu aerodynamicznym i za pomocą szybkiej kamery można było zaobserwować zmiany wektorów prędkości oraz przeanalizować to, który z modeli stawia najmniejszy opór aerodynamiczny podczas poruszania się. Różnice w konstrukcji poszczególnych modeli pozwoliły na analizę tego, co wpływa na parametry dynamiczne pojazdu.

Warsztaty na Wydziale Mechanicznym Politechniki Opolskiej były kolejnym z zaplanowanych spotkań w ramach współpracy uczelni z naszą szkołą. Następne zajęcia zaplanowane są pod koniec listopada. Uczniowie o profilu biologiczno-chemicznym poznają wtedy potęgę mikroorganizmów.