Termowizja – jak zobaczyć to, co niewidzialne

W piątek 22 października 2021 roku uczniowie naszej szkoły z klas o profilu politechnicznym mieli możliwość uczestniczenia w lekcji pokazowej na temat termowizji. Zajęcia przeprowadził pracownik naukowy dr hab. Norbert Szmolke, profesor oraz kierownik Katedry Inżynierii Procesowej i Środowiska Politechniki Opolskiej.

Podczas zajęć uczniowie mieli możliwość zetknięcia się z procesem obrazowania termograficznego w praktyce, w szczególności w zakresie wykorzystania termowizji w budownictwie. Poznawanie świata termowizji nie tylko w teorii, ale również poprzez pracę z kamerą termowizyjną pozwoliło m.in. zobrazować specyfikę pomiarów temperatury obiektów, zmierzyć odległość, określić tzw. emisyjność badanej powierzchni czy też wpływ samego otoczenia na nią.

Spotkanie z pracownikiem naukowym Politechniki Opolskiej było pierwszym z zaplanowanych spotkań w ramach współpracy uczelni z naszą szkołą. W połowie listopada uczniowie będą uczestniczyć w zajęciach na Wydziale Mechanicznym politechniki, gdzie będą mogli zapoznać się z możliwością wykorzystania szybkich kamer wideo w nauce i współczesnej technice.