Licealiści na międzynarodowym projekcie w Soest

Pod koniec wakacji grupa uczniów strzeleckiego liceum wyjechała do partnerskiego miasta Strzelec Op. Soest w Niemczech i wzięła udział w międzynarodowym projekcie pt.: ” Young European’s Engagement in Peace and Environmental Research”. Projekt był wpisany w obchody 1400-lecia miasta Soest, a przy okazji podkreślał 30-letnią współpracę między szkołami. Oprócz grupy polskiej i niemieckiej, uczestnikami wydarzenia była również młodzież z innego partnerskiego miasta - Tyśmienicy na Ukrainie oraz uczniowie ze szwedzkiej Gotlandii.

Najważniejszym elementem całego przedsięwzięcia był dzień projektu angażujący młodych Europejczyków w badania nad pokojem i środowiskiem. Uczniowie zostali podzieleni na grupy zadaniowe: „Piosenka o pokoju w Europie” (skomponowaliśmy własny utwór poruszający temat zjednoczenia mimo różnic), „Rzeźba dla pokoju” (skonstruowaliśmy most bez użycia gwoździ czy młotka) i „Zmiany klimatu – sposoby przeciwdziałania z naukowego punktu widzenia” (skupiliśmy się na konieczności stosowania odnawialnych źródeł energii). W turbinie wiatrowej, do której weszliśmy, poznaliśmy cały logistyczny proces planowania i umiejscowienia takich „wiatraków”, a następnie zwiedziliśmy elektrownię biomasy. Na ostatnim etapie naszej pracy przeprowadziliśmy analizę chemiczną i biologiczną wody rzeki Soestbach.

Podczas naszego pobytu w Soest nie zabrakło też zajęć integracyjnych, w ramach których mogliśmy poznać nasze środowiska lokalne i kultury, z których się wywodzimy. Po tych spotkaniach pozostaną plakaty i lapbooki. Efekty pracy młodzieży  zaprezentowano też podczas oficjalnych obchodów 1400-lecia miasta Soest, którym towarzyszyły m.in. pokazy fajerwerków, kolorowe stragany, występy artystyczne, spotkania z władzami miasta oraz delegacjami miast partnerskich, w tym ze Strzelec Opolskich. Ważnym aspektem wyjazdu były też zajęcia w szkole partnerskiej Broniewskiego, czyli Conrad-von-Soest Gymnasium oraz wycieczka nad Jezioro Möhne, które zostało wyznaczone na europejski rezerwat ptaków w unijnym systemie obszarów chronionych Natura 2000. Zbiornik wodny jest siedliskiem wielu gatunków ważek, płazów i gadów.

Udział w międzynarodowym projekcie  edukacyjnym jest niezapomnianym doświadczeniem oraz szansą na nawiązanie nowych kontaktów. To możliwość sprawdzenia się w nowych sytuacjach i doskonalenia umiejętności językowych. A znajomość języków obcych jest po prostu niezbędna w dzisiejszym świecie. Projekt „Young European’s Engagement in Peace and Environmental Research” dofinansowany jest przez fundację Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. Wyjazd uczniów był również możliwy dzięki wsparciu Rady Rodziców przy Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. W. Broniewskiego w Strzelcach Opolskich. Relacje dzień po dniu można obejrzeć na szkolnym profilu facebookowym.