25 lat certyfikatu DSD II

Srebrne gody wprowadzenia do szkół średnich możliwości uzyskania certyfikatu języka niemieckiego Deutsche Sparachdiplom Stufe 2 der Kultusministerkonferenz der Länder świętowali w piątek, 14 czerwca 2024 r., w LO nr 2 w Opolu nauczyciele języka niemieckiego opolskich szkół średnich.

W uroczystości wzięli udział między innymi konsul Republiki Federalnej Niemiec Peter Herr, doradca marszałka Sejmu ds. mniejszości narodowych i etnicznych Ryszard Galla, wicemarszałkini województwa opolskiego Zuzanna Donath Kasiura i wielu innych znamienitych gości.

Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. W. Broniewskiego uczestniczy w programie DSD II prawie od początku jego funkcjonowania. Wiele pokoleń uczniów naszej szkoły miało możliwość sprawdzenia swoich umiejętności językowych podchodząc do egzaminu sprawdzającego poziom opanowania czterech sprawności: mówienia, czytania, słuchania i pisania w języku niemieckim na poziomie B2-C1 wg Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (dokument definiujący zakres znajomości języka na określonym poziomie).

Udział w programie DSD od lat gwarantuje naszej szkole wiele korzyści - nowoczesne pomoce do nauki języka niemieckiego, dostęp do platformy z materiałami tworzonymi z uwzględnieniem najnowszych trendów edukacyjnych oraz aktualnych tematów społecznych, granty i szkolenia realioznawcze dla nauczycieli języka niemieckiego…

Certyfikat DSD II jest bezpłatny! To jeden z jego istotnych atutów, ponieważ jest to jedyny certyfikat, który można otrzymać nieodpłatnie na całym świecie. W całości jest finansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RFN. Jest uznawany we wszystkich krajach niemieckiego obszaru językowego i każdy, kto go posiada, może studiować na uniwersytetach w Niemczech, Austrii i Szwajcarii bez konieczności potwierdzania swoich umiejętności językowych.

Wysoki poziom nauczania języka niemieckiego zaowocował w „Broniewskim” wybitnymi osiągnięciami w konkursach językowych oraz olimpiadzie języka niemieckiego. Tytuł finalisty lub laureata Olimpiady Języka Niemieckiego na poziomie centralnym - ogólnokrajowym zdobyło kilkudziesięciu uczniów naszego liceum. Michał Ludwig, obecnie doktorant KUL, został najwyżej notowanym laureatem zajmując czwarte miejsce na 36. Olimpiadzie Języka Niemieckiego. Rafał Korzeniec rywalizował z sukcesem w konkursie Jegend Debattiert wygrywając etap krajowy i zajmując drugie miejsce na etapie międzynarodowym w Wilnie. Podobny sukces osiągnął Damian Czempiel, także zwyciężając w etapie ogólnopolskim tego konkursu i znajdując się wśród ośmiu najlepszych debatujących uczniów z Europy Środkowej i Wschodniej w finale międzynarodowym w Pradze. To wierzchołek góry lodowej i podobne przykłady można by mnożyć. Dziesiątki, a może nawet setki uczniów brało udział w wymianie polsko-niemieckiej z zaprzyjaźnionym Gimnazjum Conrad-von-Soest, w wyjazdach studyjnych, konferencjach Lernstatt Demokratie….

Okres ćwierćwiecza skłania do refleksji, ale show must go on… Czekamy na następnych kandydatów chętnych szlifować język niemiecki. To nie tylko język Goethego i Schillera, język naszych sąsiadów, ale język otwierający drogę do wielu dobrze płatnych miejsc pracy, język, którym posługuje się kilkaset milionów ludzi na całym świecie. To język, którego możesz nauczyć się naszym liceum. Zapraszamy!