Weryfikaton 2024

Jako laureaci Olimpiady Wiedzy o Mediach zostaliśmy zaproszeni do udziału w II edycji Weryfikatonu, czyli przedwyborczego maratonu weryfikowania wypowiedzi polityków, zorganizowanego przez organizację fact-checkingową Demagog. Całość odbyła się w weekend 25-26 maja w Warszawie, a w wydarzeniu wzięli udział dziennikarze, aktywiści oraz studenci dziennikarstwa z całej Polski.

Wszystko opierało się na formule hackathonu (maratonu projektowania), który został podzielony na etapy. W pierwszej części zespoły zmierzyły się z rozgrzewką opierającą się na pogłębieniu wiedzy z zakresu fact-checkingu. Zapoznano nas też z codziennymi obowiązkami fact-checkera oraz z problemami, z którymi się on mierzy. Na dalszym etapie rywalizacji zespoły przeprowadziły monitoring mediów w celu odszukania treści do sprawdzenia, a następnie analizowały wypowiedzi poszczególnych kandydatów do Parlamentu Europejskiego.

Zwieńczeniem dwudniowych wysiłków zespołów było przedstawienie prezentacji podsumowującej pracę oraz strategii promocyjnej przygotowanej w ciągu dwóch dni. Wszystko poddano ocenie jury, które przyznało nam 3. miejsce i nagrodę w wysokości PLN 5000.