Laureatka 45. Olimpiady Języka Niemieckiego

W ostatni weekend w Poznaniu miał miejsce centralny etap 45. Olimpiady Języka Niemieckiego. Emilia Głodek - uczennica klasy III naszego liceum zajęła 6. miejsce i otrzymała tytuł laureatki. Gratulujemy sukcesu!!!

Tegoroczne rozgrywki odbyły się jeszcze w formie zdalnej. Komitet Centralny Olimpiady Języka Niemieckiego zrezygnował z testu leksykalno-gramatycznego, jednak część ustna była na tyle obszerna, że opanowanie całego katalogu zagadnień wymagało od uczestników ogromnego nakładu pracy. Niezbędna okazała się wiedza na temat historii, geografii, polityki i życia społeczno-kulturalnego trzech krajów niemieckojęzycznych: Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Do tego doszła znajomość literatury, która oznaczała przeczytanie i zinterpretowanie dwóch dzieł literackich sprzed 1945 roku i trzech dzieł po tym roku. Nasza reprezentantka wybrała między innymi Hermana Hessego, Ericha Remarque’a i Michaela Ende, którego książkę „Momo” interpretowała podczas zawodów.

Chylę czoła przed wysiłkiem włożonym przez Emilię w przygotowanie się do olimpiady. Zbliża się matura, więc niełatwo jest wygospodarować dodatkowy czas na pracę nad olimpiadą w sytuacji, gdy trzeba również skupić się na codziennych lekcjach. Zwłaszcza że nakład pracy nie gwarantuje sukcesu. Szóste miejsce w kraju to chluba i zaszczyt dla naszej szkoły.

Jeszcze raz wielkie gratulacje i słowa uznania!