Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2022

Wraz z ostatnim dniem października zakończyły się obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, organizowane w naszej szkole od 2012 r. Pierwszym zwiastunem święta tradycyjnie stała się zaktualizowana gazetka ścienna obok biblioteki, która w humorystyczny sposób przedstawia, jak wiele trudności może nam przysporzyć posługiwanie się na co dzień językiem polskim. Klatka schodowa również tradycyjnie ozdobiona została w przyciągające uwagę kolorowe kartki. Tym razem były to zagadki logiczne autorstwa Pawła Jarońskiego (https://www.facebook.com/jaronskipl).

W samej bibliotece czekały na wszystkich cukierki, jako nagroda za rozwiązanie zagadek ze słoika, dotyczących znajomości lektur, książek dla młodzieży, cytatów oraz innych tekstów kultury, głównie w formie słynnych obrazów.

W programie znalazły się także dwa konkursy: graficzny pn. „Memy inspirowane lekturami szkolnymi” oraz literacki na opowiadanie pn. „Spotkanie bohaterów literackich dwóch różnych lektur szkolnych”. W tym ostatnim wzięła udział uczennica klasy I G Martyna Wiesiołek, która w humorystyczny, przemyślany i dopracowany pod względem stylu i formy sposób, przedstawiła spotkanie Józefa Papkina z Willym Wonką. Martyna otrzymała bon do salonu Empik o wartości 50 zł.

Nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w „III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji pt. Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. Trzeba przyznać, że rekord został pobity, ponieważ liczba osób, która zaprezentowała się w tym dniu z książką to… dziewiętnaście. Miejmy nadzieję, że przyszłoroczny udział w akcji zaowocuje lepszym wynikiem, biorąc pod uwagę, jak wielu z nas, zarówno wśród młodzieży, jak i grona pedagogicznego, nie wyobraża sobie życia bez książek.

Pomimo zakończenia obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, biblioteka zachęca do odwiedzin, wypożyczeń oraz do rozmowy, a także do wsparcia akcji „Góra Grosza”.